اخبار ویژه
داریوش دانیالی مدیر ایمنی:

هر شاغل فولاد خوزستان یک افسر ایمنی است

در تفکر مدیریتی و راهبری  شرکت فولاد خوزستان، اولویت در تشویق شاغلین شرکت است. از سال ۱۳۹۵ نظام‌های تشویقی و انضباطی در فولاد خوزستان با هدف ترویج فرهنگ تفکر ایمن محور مستقر شد. برای هر فرد پرونده‌ی HSE تشکیل داده شد. حضور به موقع در انجام معاینات دوره‌ای (طب صنعتی)، حضور در آموزش‌های ایمنی، اجرای […]

اشتراک گذاری
۰۲ خرداد ۱۴۰۲
24 بازدید
کد مطلب : 1760

در تفکر مدیریتی و راهبری  شرکت فولاد خوزستان، اولویت در تشویق شاغلین شرکت است. از سال ۱۳۹۵ نظام‌های تشویقی و انضباطی در فولاد خوزستان با هدف ترویج فرهنگ تفکر ایمن محور مستقر شد. برای هر فرد پرونده‌ی HSE تشکیل داده شد. حضور به موقع در انجام معاینات دوره‌ای (طب صنعتی)، حضور در آموزش‌های ایمنی، اجرای الزامات ایمنی و عملکرد ایمن و … مواردی هستند که در حین کار پایش می‌شوند. پاک نگه داشتن این پرونده به تشویق فرد منجر می‌شود. نفرات برتر ایمنی در دوره‌های سه ماه، طبق سهمیه تعیین شده، با هماهنگی مدیر بخش انتخاب می‌شوند. مجموعه نفرات منتخب برتر ایمنی در دوره‌های سه ماهه (شامل ۱۰۰ نفر از کارکنان شرکت و ۱۰۰ نفر از پیمانکاران) هستند. افراد برتر ایمنی شرکت به صورت مالی تشویق می‌شوند. انتخاب بخش برتر HSE در دوره‌های سه ماه نیز یکی دیگر از مکانیزم های تشویقی HSE است. از سویی دیگر در صورت رعایت نکردن مواردی مانند؛ حضور نیافتن به موقع در انجام معاینات دوره‌ای (طب صنعتی)، حضور  نیافتن در آموزش‌ ایمنی، پایبند نبودن به اجرای الزامات ایمنی و انجام رفتارهای غیرایمن و …  نمرات منفی متناسب با تخطی فرد از الزامات ایمنی در پرونده HSE فرد ثبت می‌شود، پیامدها چنین رفتارهایی منجر به کسر پاداش و غیرقابل قبول شده شاخص HSE عملکرد فصلی فرد خواهد شد و در حوزه پیمانکاران ضمن تبدیل شدن به جریمه مالی، متناسب با نمرات منفی کسر شده، می تواند منجر به تایید نشدن کارکنان پیمانکار و شرکت پیمانکاری شود.

 

طرح تشویقی که در نظر داریم برای اولین بار در صنعت فولاد کشور پیاده کنیم، طرح جامع تشویقی ایمنی، طرح جامع تشویقی روزهای سفید است. ایده اولیه این طرح از سوی  معاون محترم بهره برداری ارائه شد. در حال حاضر در مراحل ارزیابی کارشناسی و شبیه‌سازی است. امیدواریم با حمایت  مدیرعامل و دیگر مدیران عالی، طرح جامع تشویقی روزهای سفید که یقین داریم می تواند در سطح کشور به یک الگو تبدیل شود، در سال ۱۴۰۲ اجرایی شود.   

 

 و کلام آخر

 

فارغ از هر شعاری، به قطع و یقین اعلام می‌کنیم که شاغلین شرکت بزرگ فولاد خوزستان اعضای یک خانواده‌ی هستند. اگر برای هر یک از شاغلین اتفاقی رخ دهد، دیگر اعضای خانواده متاثر خواهند شد.  تلاش همکاران واحد ایمنی در کنار همیت اصلی که از سوی ارکان مدیریتی و اجرایی سایت‌ها صورت می‌گیرد بر این است که با کمک اعضای خانواده‌ی بزرگ فولاد خوزستان، ایمنی و سلامت خود و دیگران را حفظ کنیم. 

تنها شرط تدوام روزهای سفید و ایجاد شرایط ایمن، مشارکت تک تک شاغلین است. وقتی هر یک از شاغلین خود را افسر ایمنی بدانند، از بروز بسیاری از اتفاقات جلوگیری می‌شود. اگر موفقیتی در ثبت روزهای سفید رقم خورد، حاصل قرار گرفتن کارکنان ایمنی و HSE در کنار ارکان مدیریتی و اجرایی سایت‌های شرکت فولاد خوزستان است. مدیران ارشد سازمان از جمله هیات مدیره، مدیرعامل، قائم‌مقام مدیرعامل، معاونین، مدیران بخش ها و مدیران پروزه ها و سایر ارکان مدیریتی و اجرایی سازمان، بر ضرورت فراهم شدن ایجاد شرایط ایمن تاکید دارند.  انصافا تا به امروز در راستای تحقق این خواسته از هیچ حمایتی فروگذار نبودند. از شاغلین سخت‌کوش و تلاشگر فولاد خوزستان می‌خواهیم، نسبت به رعایت موارد ایمنی و فراهم کردن شرایط ایمن، یار و یاور  باشند. هیچ نوع حادثه‌ی فردی فارغ از شدت آن، پذیرفتنی نیست. به لطف خداوند بزرگ و حمایت ارکان سازمان، از مکانات برای جلب مشارکت ایمنی شاغلین و ترویج فرهنگ تفکر ایمن محور و ارتقای سطح ایمنی استفاده می‌کنیم. روزی برای ما خوشایند و لذت بخش است که حادثه‌ای برای هیچ‌کس رخ ندهد و شاغلین شرکت سالم و سلامت به کانون گرم خانواده برگردند.

ممنون و مدیون زحمات شاغلین معزز خانواده بزرگ فولاد خوزستان هستم که در جهت حفظ جان و سلامتی شاغلین شرکت تلاش می‌کنند و دست هر شخصی، در هر جایگاهی، که در حد توان و وسع خود، برای سلامت، یک قدم مثبت بر می‌دارند را با افتخار می بوسم.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۴:۴۹

تعداد باز

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *